ROSIA:AS Roşia - CF Bihorul II Beiuş 5-1 (0-0)

03.06.2010
Autor: Viorel CODREANU

Teren: Roşia

Spectatori: circa 200

Marcatori: S. Bolojan 56, Popovits 67, Tirla 69, Uşvat 76, Mitran 89 / Higyed 80

Remarcaţi: Moţiu, Uşvat, V. Burescu/ Bondoc, Micle

Roşia: V. Burescu - Moţiu, Ciuhandru, L. Maliţa, Adrian Copăcean (52 Popovits, 69 Pop), Tirla, Mitran, Nica (46 S. Bolojan), Horaniţ (46 V. Copăcean), Uşvat, Turc. Antrenor: Paul Popovits.

Beiuş II: Sere (70 Iftimovici) - Magda, Turcan, Gabor (47 Bondoc), Sârb, Alb (30 Vlădic), Lezeu (70 Haidu), Roman, N. Toma, Higyed, Mladoniczky (69 Micle). Antrenor: Alin Popa.

Arbitri: Cosmin Cormoş - la centru, Marius Chereji şi Daniel Roman - asistenţi (toţi din Oradea). Observator AJF: Alexandru Nagy.

Suporterii locali, dar şi mulţi beiuşeni au venit să vadă la lucru o echipă gazdă experimentată şi cea beiuşeană, alcătuită exclusiv din juniori. În ciuda mediei de vărstă mai scăzute, formaţia oaspete a jucat lamentabl, fără vlagă, fiind depăşită la toate capitolele, ceea ce l-a adus pe antrenorul Alin Popa în pragul unei crize de nervi. Un plus, totuşi, pentru fundaşul Bondoc, ambiţios şi cu poftă de joc, precum şi pentru Mark Micle (13 ani), cel care i-a dat pasa de gol lui Higyed (16 ani).

Contrar cursului jocului, prima repriză s-a terminat 0-0, însă gazdele au ratat din toate poziţiile. Odată cu accidentarea lui Gabor, în apărarea beiuşenilor s-a produs o adevărată degringoladă, dar şi intrarea antrenorul Popovits a "luminat" jocul şi a înclinat balanţa de partea roşienilor.

Faza meciului s-a consumat în minutul 84, când juniorul Bolojan a reluat în plasă din 6 m, după care s-a bucurat enorm, şi-a scos tricoul şi s-a felicitat cu suporterii, dar nu s-a uitat la asistentul Chereji, care semnalizase poziţie de ofsaid.

Oricum, victorie incontestabilă a roşienilor, care au avut alături conducerea comunei, precum un public minunat, care i-a încurajat mereu.

Beiuşenii au părăsit terenul cu capetele plecate, dar adevărul e că au jucat dezastruos, iar atacanţii au pierdut aproape toate duelurile cu apărătorii gazdă. Păcat, mai ales că a fost ultimul lor meci în actuala stagiune.